Wolna dyskusja 26 marca 2013r.

Zapraszam do dyskusji na bieżące tematy. W związku z ujawnianiem danych osobowych przez pewne osoby komentujące na tym blogu, zaznaczam, że niepisaną netykietą na tym (i nie tylko) blogu jest ich ochrona. Jeśli ktoś chce występować pod swoim imieniem i nazwiskiem, to jest jego sprawa. Natomiast osoby, które piszą pod nickami będą przeze mnie chronione. Ujawnianie danych poskutkuje tym. że wpisy osoby która to robi zaczną trafiaćdo kolejki moderacyjnej. 

251 comments to Wolna dyskusja 26 marca 2013r.

 • Annah.

  Witaj,

  Zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Tak można opisać nasz stan po konferencji „Odebrana niewinność. Seksualizacja kobiet w mediach i reklamie”, która odbyła się 19 marca w Sejmie. Z tymi z was, którzy nie mogli z nami być 19 marca dzielimy się najważniejszymi informacjami na temat tego wydarzenia. A działy się naprawdę ciekawe rzeczy, o czym czytaj niżej.

  Cały zespół STS pracował nad konferencją ponad pół roku. W ostatnim okresie dołączyło do nas około 40 wolontariuszy, którzy bardzo wsparli nasze działania. Jeżeli uważasz, że nasza działalność warta jest wsparcia, przeznacz swój 1% na STS. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj. Jeżeli chcesz wspierać STS finansowo, odwiedź naszą stronę, na której dowiesz się, jak możesz to zrobić. Niewielkie, ale regularne płatności najbardziej pomagają nam realizować nasze cele statutowe.

  Frekwencja i uczestnicy

  Sala Kolumnowa – największa i najbardziej reprezentacyjna po sali plenarnej Sejmu – była zapełniona w całości. Wśród uczestników byli urzędnicy, politycy, branża reklamowa, organizacje pozarządowe, przedstawiciele uczelni wyższych, naukowcy i inne osoby zainteresowane tematem. Wartym odnotowania jest fakt, że ta niezwykle wysoka frekwencja utrzymała się do samego końca.

  Ważny głos Rzecznik Praw Obywatelskich

  Jako jedna z pierwszych głos zabrała Rzecznik Praw Obywatelskich pani Prof. Irena Lipowicz. RPO miała bardzo mocne przemówienia podkreślając, że w dziedzinie uprzedmiotowienia kobiet w reklamie i mediach, jest bardzo wiele do zrobienia zarówno przez organy państwowe, jak i przez społeczeństwo. Pani Prof. Lipowicz uznała, że konferencja na temat seksualizacji dziewcząt jest w Sejmie wydarzeniem historycznym. Wystąpienie RPO możesz obejrzeć tutaj.

  Dalsze wystąpienia

  Wykład na temat przyczyn i skutków seksualizacji dziewcząt wygłosiła prof. Eileen Zurbriggen ze Stanów Zjednoczonych. Prof. Zurbriggen przewodziła grupie przygotowującej raport na ten temat z ramienia Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest to obecnie najważniejszy dokument w tej dziedzinie na świecie. Następnie doświadczenia brytyjskie zreferował Reg Bailey, który na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii przygotował raport „Pozwólmy dzieciom być dziećmi”. Wiele rekomendacji tegoż raportu zostało w tym kraju już wdrożonych. W imieniu Stowarzyszenia Twoja Sprawa wystąpił Rafał Porzeziński przedstawiając przykłady seksualizacji w Polsce. Główną tezą wystąpienia przedstawiciela STS była potrzeba zmian w prawie, które pozwoliłyby na pociąganie do odpowiedzialności prawnej reklamodawców rozpowszechniających treści seksualizujące. Obecnie nie jest to w zasadzie możliwe. Całe wystąpienie Rafała Porzezińskiego można obejrzeć tutaj. Po przerwie wystąpił dr Szymon Grzelak, prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Mówił m.in. na temat pozytywnych doświadczeń programów profilaktycznych w dziedzinie seksualizacji.

  Panel dyskusyjny

  W panelu dyskusyjnym, oprócz Rega Baileya, Rafała Porzezińskiego, Szymona Grzelaka oraz przedstawicielki biura RPO Katarzyny Wilkołaskiej-Żuromskiej wziął udział dyr. Konrad Drozdowski z Rady Reklamy. W trakcie dyskusji coraz bardziej przebijał się głos wskazujący na konieczność poszukiwania rozwiązań prawnych wobec reklamodawców, którzy naruszają dobre obyczaje.

  W ramach panelu głos zabrała także Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania – Pani Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która publicznie zaprosiła Stowarzyszenie Twoja Sprawa do wzięcia udziału w pracach zmierzających do przeciwdziałania seksualizacji, w tym do dyskusji nad zmianami w prawie. Również Pan Poseł Sławomir Piechota – przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Społecznych i Rodziny uznał, że temat seksualizacji wymaga dalszych prac i poszukiwania skutecznych rozwiązań.

  Wszystkie raporty (w tym raport amerykański i brytyjski) oraz inne materiały z konferencji można pobrać tutaj. Wystąpienia są sukcesywnie uzupełniane. Pełną transmisję z konferencji można oglądać na stronach Sejmu.

  Konferencja została szeroko omówiona w mediach, a nasi eksperci zagraniczni udzielili wielu wywiadów. Zapewniamy was, że konferencja to dopiero początek publicznej debaty na temat seksualizacji w mediach i reklamie. Naszą codzienną pracą Stowarzyszenia pragniemy zmienić nastawienie do tej kwestii i w konsekwencji doprowadzić do konkretnych działań.

  Pozdrawiamy,
  Zespół Stowarzyszenia Twoja Sprawa

 • aga

  Seryjny wieszatiel przeniosl się chwilowo :) do Anglii:

  Sekcja zwłok rosyjskiego oligarchy wykazała, że śmierć Borysa Bierezowskiego była „związana z powieszeniem”. Tak wynika z komunikatu brytyjskiej policji. Jego ciało znaleziono w sobotę na podłodze łazienki jego domu pod Londynem.

  Policja zaznaczyła, że to wszystkie informacje, jakie mogą ujawnić, dalsze badania mogą potrwać „kilka dni”.

  http://rebelya.pl/post/3721/brytyjska-policja-oficjalnie-bierezowski-zmar-w

  warto przypomniec film:

  http://www.youtube.com/watch?v=yffOnwkyPD0

 • Myśląca Gaja

  O wejściu do strefy euro zdecydują Polacy. Tusk chce referendum

  O wejściu do eurolandu zdecydują Polacy – powiedział premier Donald Tusk.
  Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wyjaśnił, że jest za znalezieniem w Sejmie porozumienia z opozycją w sprawie poprawki do konstytucji, na mocy której decyzja o przyjęciu wspólnej, europejskiej waluty zapadłaby w referendum.

  Donald Tusk podkreślił, że opowiada się za takim porozumieniem, bo jak dodał – „mniej ludzi trzeba w referendum na rzecz wejścia do strefy euro niż ludzi głosujących w wyborach na rzecz uzyskania większości konstytucyjnej w Sejmie”.

  Premier nie wykluczył, że niebawem zaczną się konsultacje w tej sprawie.
  Zdaniem Tuska, za kilka lat dojdzie do sytuacji, w której bycie w strefie euro będzie oznaczało bycie w Unii Europejskiej. Wtedy Polska będzie musiała podjąć decyzję.

  Premier podkreślił, że obecna sytuacja na Cyprze nie powinna być argumentem za nieprzyjmowaniem euro. Dodał, że problemy tego kraju wynikają z nadmiernej rozbudowy systemu bankowego, a problemy Cypru powinna podziałać ozdrowieńczo na strefę euro.

  http://forsal.pl/artykuly/692886,o_wejsciu_do_strefy_euro_zdecyduja_polacy_tusk_chce_referendum.html

  • Ania

   No a u nas to nie ma ” nadmiernie rozbudowanego systemu bankowego”?
   Przecież banków jest u nas na każdej ulicy po 3, a na większej to z 5. Tak samo jak aptek.
   Tylko pasmanterii i dobrej, niedrogiej restauracyjki to się nie doszuka. Pół miasta trzeba przejść, żeby znaleźć.

  • Peryskop

   Muląca: „O wejściu do eurolandu zdecydują Polacy – powiedział premier Donald Tusk. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wyjaśnił, że jest za znalezieniem w Sejmie porozumienia z opozycją w sprawie poprawki do konstytucji, na mocy której decyzja o przyjęciu wspólnej, europejskiej waluty zapadłaby w referendum.”

   To chytry podstęp !

   Bo przeprowadzenie tego referendum może się odbyć na podstawie obecnej Konstytucji, czyli nie POtrzeba Konstytucji zmieniać.

   Natomiast przy okazji zmian, chcą przemycić inne poprawki, m.in. legalizujące inną walutę niż Złoty.

   • ex student

    „O wejściu do strefy euro zdecydują Polacy. Tusk chce referendum”

    A inny polega na tym, ze to tak naprawdę nie Polacy „zdecydują”, a media, które przepiorą im mózgi, podobnie jak było z „referendum o UE”, choć moze co niektórzy od tamtych czasów zmądrzeli widząc, co się dzieje wokół i w krajach UE.

    Ale skoro proponują referendum to są dosć pewni wyniku albo chcą się rakiem wycofać traktatu o UE, gdzie zobowiązani jestemy do wprowadzenia euro, tylko bez podania terminu…

 • eska

  Myślałam, że w propagandzie przeciwko naszemu zdrowiu już mnie nic nie zdziwi. A tu proszę: http://mamdziecko.interia.pl/pierwsze-miesiace/karmienie-piersia/news-karmienie-piersia-to-nic-przyjemnego,nId,945435

  • ex student

   eeee, no zdarzaja sie takie przypadki pewnych niedoskonałosci, by nie rzec patologii i po to są te wszystkie mieszanki do karmienia – czasem zdarzaja sie różne wypadki i kobieta nie moze karmic piersią – ta miałą jakies tam extremalne trudnosci albo jej się nie chciało nad tym popracowac, dzieciak miał kolke, itd.

   Kto tego nie przezył, to nie zrozumie, aczkolwiek dzisiaj młode kobiety wydają się mniej skłonne do poświęceń na skutek niewłaściwego wychowania i propagandy mendialnej, niz to było kiedyś…

   Zasadniczo wszystkie naturalne czynności powinny wiazać sie z przyjemnością, ale kiedy bieg natury jest zakłócony, to pojawia się nieprzyjemność, przykrość, ból. A dzisiejsi lekarze coraz są dalej od natury a często wbrew, wiec nie ma kto pomóc takim młodym matkom…

   A i w ogóle np. chorym…

 • Ania

  http://www.sfora.biz/Nowe-urzadzenie-Firma-energetyczna-w-kazdym-domu-g53943

  A to ci dopiero !
  Szkoda, że tak mało szczegółów podali !

  • ex student

   już ktos kiedyś podawał linka do tych tzw. urządzeń kogeneracyjnych.
   Ta firma widać opracowała i sprzedaje jakiś nowy produkt…

   Wszystko pieknie ładnie, tylko ze ceny gazu idą w górę, a jak wynika z praktyki – jego jakosć w dół…

   Wiec jak nie kijem go to pałką – chyba, ze ktos sam sobie zsyntezuje gaz z węgla czy drewna, weźmie tanio pędzony alkohol czy olej, itd.

 • Ania

  Jednak coś się na świecie powoli ale zmienia.
  Pierwszy kraj wziął sie za producentów śmieci dla niepoznaki zwanych sprzetem elektronicznym albo AGD.

  http://losyziemi.pl/francja-zaczynaja-wojne-z-producentami-sprzetu-ktory-moze-byc-tak-zrobiony-lub-zaprogramowany-zeby-zepsuc-sie-zaraz-po-uplywie-gwarancji

 • Onufry

  Szanowni Państwo. Widzę po większości komentów rodzaj niesmaku. „Demokracja nie pasuje”?. „Ludzie” pragną dużo i szybko. Wartości inne ich nie interesują. Chcą siedzieć w sieci ze śmieciowym jedzeniem popijać śmieciowe piwo i gadać co będzie w kolejnym wydaniu „szansy na sukces”. Ta garstka tutaj niczego nie zmieni. Kiedy to walnie ? Niestety nie mam takiej wiedzy. A może po prostu ratujmy się sami (król jest nagi). Dobrze że to widzimy. Pozdro dla wszystkich !

 • edmer

  Oto jak chazarska sprawiedliwosc surowo traktuje polskich gojow

  23-letni Wojciech Ligenza, odsiadujący wyrok za kradzież węgla, skarżył się na bóle brzucha, wymiotował. Uznano, że symuluje. Zmarł – informuje „Gazeta Wyborcza”.

  Wojciech Ligenza mieszkał w Siemianowicach Śląskich. Opiekował się młodszym bratem Bartłomiejem, cierpiącym na porażenie mózgowe. Miał też siostrę Darię, u której w dzieciństwie stwierdzono dodatni wynik przeciwciał anty-HBs (co może oznaczać wirusowe zapalenie wątroby typu B). Po badaniach Darii przebadana została cała rodzina. Okazało się, że Wojciech ma problemy z wątrobą i dodatni wynik HBs. Od tamtej pory chłopak musiał odpowiednio się odżywiać i chodzić na kontrolne badania.

  Ligenza ukończył klasę informatyczną w liceum, zapisał się na kurs stolarza i operatora wózków widłowych, znalazł tymczasową pracę w Niemczech. Później nie mógł znaleźć pracy w Polsce a rodzinie brakowało pieniędzy na opał. Wraz z kolegą Wojciech Ligenza zaczął więc chodzić na pobliskie tory i wykradał węgiel z pociągów. Został za to skazany na półtora roku więzienia bez zawieszenia, trafił do zakładu karnego w Wojkowicach.

  W więzieniu chłopak skarżył się na bóle brzucha, mówił, że wymiotuje. Dodawał, że został wysłany na testy toksykologiczne, mówił, iż służby więzienne i tamtejsze pielęgniarki twierdziły, że symuluje. Jak się później okazało, testy nie wykazały obecności alkoholu ani narkotyków w jego organizmie. Ostatni raz Barbara Ligenza widziała swojego syna 19 listopada. Kilka dni później kolega z celi znalazł Wojciecha nieprzytomnego na podłodze w celi. Ligenza został przewieziony do szpitala w Czeladzi, później do Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Chory był nieprzytomny. Lekarz, z którym skontaktowała się matka radził by sprawdzić, czy u Wojciecha jest możliwość przeszczepu wątroby. Następnego dnia Wojciech Ligenza zmarł.

  Ordynator oddziału zakaźnego szpitala w Bytomiu dr Lucjan Kępa powiedziała „Gazecie Wyborczej”, że u Wojciecha Ligenzy stwierdzono ostrą niewydolność wątroby w wyniku przewlekłego zapalenia typu B. Ordynator dodał, że w książeczce zdrowia osadzonego nie było informacji, że zarażenia Wojciecha wirusem typu B doszło jeszcze w dzieciństwie. „Z uwagi na tajemnicę lekarską czy ustawę o ochronie danych osobowych udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii związanych ze stanem zdrowia p. Wojciecha Ligenzy oraz przebiegiem jego leczenia jest niemożliwe” – tak e-mailem na pytania „GW” o sprawę odpowiedziała rzeczniczka zakładu w Wojkowicach mjr Joanna Korczyńska.

  • ex student

   „Wraz z kolegą Wojciech Ligenza zaczął więc chodzić na pobliskie tory i wykradał węgiel z pociągów.”

   W tradycji kradzież ratujacą życie uznawano za wolna od winy moralnej… czyli przykłądowo mozna sobie wyrwać parę marchewak z pola czy wziać pare jabłek z sadu, aby zaspokoić głód i nie umrzeć z wycieńczenia.

   Ale to szerszy problem nedzy majacej juz tutaj znamiona ludobójstwa i wszelka władza nic z tym nie robiąca ma w tym swój współudział…

 • edmer

  półtora roku więzienia bez zawieszenia, trafił do zakładu karnego za prube kradziezy nie za kradziez i w dodatku nie karany 1,5 roku dziwne…